bugün

takımın brezilyalı üstünlüğüne son vermiştir fakat yobo, niang, dia ve şimdi alınacak futbolcu adaylarının çoğunun zenci olması da düşündürücüdür. zira yarın bir gün bu zenciler brezilyalılar gibi taşşağı sermeye başlarsa durum içler acısı olur dikkat et aykut hocam.
(bkz: zenci taşşaa)
(bkz: fiyasko)
fenerbahçeli futbolcuların gol sevincini yaşarken sım sıkı sarıldıkları adamdır. bu tabloyu izlerken gözleri dolan gerçek fenerbahçelilerin sonuna kadar güvendiği evlattır. ve bu fenerbahçeliler onun hiçbir zaman bilerek ve isteyerek fenerbahçe ye zarar vermeyeceğini bilmektedir.

(bkz: kocaman bir sevda)
christoph daum'un kötü bir kopyası sadece.
dünya futbolunda teknik adamlığın statüsü bu kadar değişmişken onu eleştirmek için biraz detaylı bakmak gerek. profesyonel kulüplerin kondüsyonerleri vardır, kaleci antrenörleri vardır; futbolun medeni oynandığı ülkelerde bu kulüplerin özel taktisyenleri, rakipleri analiz eden scoutları, defans ve hücum koçları bile vardır. sözgelimi tottenham'ın menajeri olan kimse oyuncusunun mekik çekerken kendini yorup yormadığını takip etmez, son 20 senedir baktıkları bir iş değil bu. bu adamların asıl görevi takımını motive etmek, kamuoyunu yönetmek, güçlü bir portre çizerek psikolojik üstünlük kurmak. egoları tavan yapmış 30 kişiyi kişisel farklılıklarını gözeterek aynı hedefe tam verimle koşturmaktır bu adamların yaptığı iş. gerisi ya 4-4-2 ya da moda olan 4-3-3. ama bu adamlar bundan çok farklı işlerle uğraşır; transfer hedeflerini belirler, bu hedeflerin kulübe yapacağı katkıları doğru düzgün hesaplar, 3 ay sonra karşısına çıkacağı kabak gibi belli olan bir sorunu görür. teknik ekibini doğru seçer, idmanda kaytaranı ya da saçmalayanı cezalandırmayı onlara bırakır, çok gerekirse dokunduğu yeri de yakar. saygı duyulur teknik adama, sevilir ya da sevilmez; ama saygı duyulur.

aykut hocamız 30 ocak 2011 fenerbahçe trabzonspor maçında giydiği eşofman üstünün düğmelerini boğazına kadar ilikleyip kollarını göğsünde kavuşturarak maçı kazı çalışması yapan dozeri izleyen masum vatandaşlarımız gibi izleyecek teknik direktörümüz. aziz yıldırım'ın başkanlık yaptığı bir kulüpte hep destek tam destek mottosuna bağlanmış bir taraftarın homurdanmasına sebep olduysa zaten gidecektir, söylemeye lüzum yok. bizim derdimiz gitmeden önce vereceği zarar, kaybettireceği prestij. bunların sebebi ne bilinçsiz bir teknik adam olduğu ne de karakter zayıflığı; aksine bunların sahibi olduğuna inananlardanım. gelgelelim ülkenin gözde kulübünü teknik açıdan yönetmek, alayına küsmüş bir suratla dünyaya bakmakla olacak iş değil. haklı olabilir, yapmak istediklerini yapamıyor olabilir; onun görevi içinde bulunduğu şartları ne olursa olsun lehte kullanmak değil mi peki? ve artık bana söylesin biri, 4 sezonun ikisinde appiah'ın direkten dönen topu ve allahın müdahale ettiği trabzon maçıyla şampiyonluk kaçıran fatmagül'ün suçu ne? daum neden kovuldu?

fenerbahçe'yi çok sevmek onu yönetmek için yeter bir sebep mi? o zaman bir daha söylüyorum, rambo okan başkan fenerbahçe şampiyon!
semih şentürk ve selçuk şahin'i ilk 11'de oynatarak maçların kabus olmasını sağlayan insan. Ulan o kadar kaliteli adam aldılar sana, stoch, dia kenarda oturuyor. manyakmısn olum sen?
iyice şirazesi kaydı. kendisine demediğini bırakmayan dos santos'u oynatıyor, alex'le yan yana fotoğraf falan çektiriyor.. futbolcular üzerinde herhangi bir otoritesinin kaldığını pek zannetmiyorum. ben futbolcu olsam bu gelişmelerden sonra pek sikime takmazdım yani.
Artık miyadının dolduğuna inanmaya başladığım saygıdeğer antrenör usta kişlik.
bu sezon tek devre dahi olsa daum'un oynattığının yarısı kalitede futbol oynatamamış, fenerbahçe'ye teknik direktör olarak yakışmayan adam. alex ile uğraştın ilk başlarda, ama alex atıyordu tüm golleri paşa paşa alex'e yer açtın 11'De. kazım' sindirdin, santoS'u bıktırdın. ne kadar kazma varsa 11 e aldın. haydi samsun 3-5 at da şu adam şu gece gitsin.
futbolculuk kariyeri soyadı gibi kocaman lakin teknik direktörlük kariyeri de bir o kadar tersi.
fenerbahçenin bok çukuruna düşmesine neden olan ama hala neden yönetim tarafından desteklendiği anlaşılamayan teknik adam.
ne futbolculuğunu severdim ne de teknikdirektörlüğünü sevdim, kimse kusura bakmasında adamın suratında meymenet yok be abi.
''Kocaman'' rezalet
fenerbahçeyi şampiyonlar liginden,avrupa liginden ve türkiye kupasından tur atlatamadan elenmesini sağlayan ,türkiyedeki en iyi oyuncuları yönetemeyen ve hala yönetim tarafından şans verilen şanslı teknik adam.
iyi bir teknik kapasiteye sahip olmayan teknik direktör.

fenerbahçe' nin bir an önce aforoz etmesi lazım.
bir teknik direktörümsünün "kovmayın beni, son bir şans lütfeen" haykırışları...
Başarısız olduğunu kabullenemeyen teknik olduğunu sanan adam.
fenerbahçe'ye bir şey katmayan teknik adam.
basın toplantısından bir kesit;

türkiye kupasında yolumuza devam etmemiz elimizde değildi diğer rakibimizin puan kaybetmesi gerekiyordu, bu da bizi olumsuz etkiledi, iyi performans gösteremedik ancak ligde herşey elimizde...

ligde nasıl herşey elinde oluyor anlayan beri gelsin. takım lider de bizim mi haberimiz yok ?
(bkz: malatyaspor un sahasındaki buz irdelenmeli)
yeni malatyaspor hezimetini sahadaki buza bağlayan teknik direktör .

böyle bir bahaneye sığınmak fenerbahçe camiası için utanç verici olmalı , yani en azından ben fenerli olsam bunu diyen teknik adamdan utanırdım .

sanki yeni malatyasporlular maçı başka zeminde oynadı .
Takımı saat 02:00 de antayada karşılayan taraftarada artı teşekkür etti ve utandırdıklarını söyedi. bunun yanında anlayabilenler için iyi bir motive kaynağı olacağını vurguladı biraz önce sona eren basın toplantısında.

(bkz: anlayabilenler için)
fenerbahçe teknik direktörlüğü için gereken tecrübeye ve bilgiye sahip olduğu konusunda emin olmadığım insandır. Çok fazla spesifik hatası var. Taktik anlamda da çok fazla bir yenilik getirmiş değil. Yaptığı en iyi iş brezilya egemenliğini bozmaya çalışmasıdır. O konuda bütün takdirimi toplar.

Ama ne olursa olsun, ligde kaç puan olursa olsun yetersiz kaldığı aşikar. Artık Türkiye liginde değil, şampiyonlar liginde de oynamak isteyen bir takımın teknik direktörlüğüne daha iyi birileri getirilebilirdi.

Bir düşünün abiler.
galiba ben de güvenmiyorum artık. eğer gitti deseler sevinirim. ama bu doğru mu yanlış mı bilemiyorum.
şimdi kalıcı başarılar için uzun süre lazım evet ama bu uzun süreye giden yolda hiç mi küçük küçük başarı göstergeleri olmaz.
olmuyor işte aykutta hiçbir şey gözükmüyor.
ne doğru dürüst bir futbol, ne zor da olsa kazanılan maçlar.
kupada averaj takım olmamız, avrupadan gerisin geri dönmemiz vs vs.

bir şeyler olmalı artık. ama ne?

editlemek farz oldu: ve eskisi gibi her şey. güveniyoruz aykut hocam, yolun açık olsun.
takımın mına koydu zaten, bi sikime yaramayan caner banko oynuyor, brezilya milli takımının sol beki yedek.
gitmez inşallah daha beşiktaş ve galatasaray'ın altına düşürebilecek mi onu görmek istiyorum.

düşük beşiktaş ve galatasaraylılar lütfen uzak durunuz iç çekişmelerimizden.
güncel Önemli Başlıklar