bugün

Merak edilendir.
Ateistse zaten asıl sorun, neden camiiye geliyor naaşı?

Kılınmaz..
kılınmaması lazım, kimsenin saçma inançlarına kalınmamıştır.

ailevi bir görev olarak yapılabilir belki ama bence gereksizdir. sonuçta dine göre bu zaten cehenneme gidecek, ona göre din sikinde değil. iki taraflı bir mantıksızlık var bence.
normalde kılınmaz ama bu konuda kesin bir tavır gösteren tek tanıdığım sima aziz nesindir.
Benim de kılındığını bildiğim durumdur.
Lakin bir adam vardı ilyas salman adamın vasiyeti var. Benim cenazemi yakın diye. Bu adam tabutla nasıl uğurlancak ki?
kılınmaz .net .burda asıl sorgulanması gereken ateist biri kaybettiği bir yakının cenaze namazını kılabilermi, kılamazmı olduğu ?
(bkz: mehmet pişkin)
doğar doğmaz nasıl din hanesine islamı dikte ettiysen ölünce de camiye alacaksın.
o adam da istemezdi yaşasaydı başka çare var mı?

nokta.
türkiye de her zaman olan şeydir. kim soracak ulan bu adam ateist miydi acaba diye? hasta mısınız siz?
ateist-hristiyan-musevi-budist vs. olduğu kesin olan birinin cenaze namazı diye bir şey yoktur.
cenaze namazı bir halk adeti değil dini bir vecibedir.
cenaze namazını, dikkat edelim "namaz" bir ibadettir.
namazın anlam ve önemini değersizleştirmek bu tür delilsiz kaynaksız uygulamalarla olur.
dinin her uygulamasının bir amacı vardır. nasıl ki insan esas amaç spor olsun diye namaz kılamadığı gibi bir cenaze merasimi adına gelenek olsun diye küfür ehli olduğu kesinleşmiş birininde cenaze namazı diye bir durum yoktur.
küfür üzre öldüğü açık olan birine ahiret hayatı adına hiçbir şey fayda vermez.
ateist olduğunu beyan ettiyse kılınmaz
şüpheliyse , hüsnü zan üzerine kılınır .
zaten gittiği yerde layık olduğu muamaleyi görecektir .
ateistlerin "banane banane doğunca kimliğe islam yazdınız ölünce de camiye alacaksınız ühühühüüh" şeklinde ağladığı sorunsal.

olum manyak mısınız lan?
ateist yazdırılamadığı, en fazla boş bırakılabildiği fakat toplum baskısı nedeni ile çoğu insanın uğraşmadığı kimlik hanesine islam yazılan insan ölümce camiye alacaksınız üğüğüğ diye ağlıyormuş. sonra manyak oluyormuş.
aklınız fikriniz size yetiyorsa çarçur etmeyin paylaşarak pls
Cenaze namazı ölüye dua hükmündedir. Yaşarken iman etmeyen adamın ölünce arkasından dua edilmesinin islami ritüellere göre kefenlenip defnedilmesi kadar sacma birsey yok.
Mehmet pişkin örneğin. Ya adam Allah a inanmıyorum diyo. Vasiyetimdir cesedim gömülmesin kadavra olsun diyo. Ama tabi sonunda yine cenaze namazı kılındı gömülüyor. Var mı böyle birşey.
Saçma bir soru. Kılınmaz tabi ki. Lütfen insanların ölülerini rahat bırakın bari.
ateist ve cenaze namazı kavramlarının yanyana getirilmesi bile anlamsızdır.
Aziz nesin yapabildi bi tek bunu. Yahu inanmadığını dinin gereklerine göre gömülmeyi istemek, o mezarlıkta yan yana yatmak ikiyüzlülük değil mi? Niye ağlıyorsunuz nüfus kağıdına zorla yazılıyor falan diye. Git ağlamanı ana babana yap. Ben mi yazdım senin nüfus kağıdına Müslümandır diye? imam aleni kafir olan birinin namazını kıldırmasa görevden alıyorlar. Bu da gördüğüm en saçma şey.

Bir insan karakter sahibi ise saygıyı hak eder. Yaşadığı gibi Uğurlanmayı isteyecek g.te sahip olmayan ezik adam saygıyı da hak etmiyordur.
ateist olduğuna gözünüzle ve kulağınızla şahit olduysanız kılınmaz. ama şüphe üzerine hareket edilmez belki sizin bilmediğiniz bir yerde zamanda iman etmiştir.