bugün

bu seneki yaş günü "aradan yıllar geçti" cümlesiyle kutlanan büyük sanatçı.
bir röportajinda singer dikiş makinasıyla bile fotograf çekilebileceğini iddaa etmiş kişidir kendisi. bu senenin başında ankara üniversitesiinde düzenlenen batı doğunun fotoğrafını çekiyor panelinde de son noktayı koyan adam oldu bence.
ilerleyen yaşına rağmen çağı yakalamış, çok zeki bir adam.. ayrıca galatasaray' da harika bir kafesi vardır..
(bkz: ara cafe)
Israrla "fotoğraf sanatçısı değil,foto muhabiriyim" diyen,fotoğrafı sanat olarak görmeyen fotoğrafçı.
picasso nun resimlerini çekmiş zattır.
şakir eczacıbaşı ve çetin altan ile bir araya geldiğinde dinlemesi kitaplara bedel, üçünün katıldığı bir programda kendisine sorulan "sizin çocuğunuz yoktu değil mi" sorusuna "valla dünyanın bir yerinde varsa da benim haberim yok" diye cevap vererek beni gülmelere gark etmiş fotoğrafçı, gezgin.
61'de ingiltere'de
dünyanın 7 yıldız fotoğrafçısından biri
ünvanını alan usta..
(bkz: bir devir böyle geçti kalanlara selam olsun)
dijital fotoğraf makinalarına sayıp döken fotoğraf sanatçısı.

söylemediğini bırakmıyor. kendisine göre "dijital in daha alacak çok yolu var."
sigarayla cektigi fotograflar son derece kaliteli gozuken, istanbul'u fotograflarla en iyi anlatan fotograf sanatcisi.
"bu memleket hiçbir zaman en büyük şairinin, edebiyatçısının kıymetini bilmedi. benim mi kıymetimi bilecek. sait faik müzesi varsa annesi kurmuştur. orhan veli'ye sahip çıkan var mı? orhan kemal'in müzesini de oğlu kurdu. ben de fotoğraflar zarfların içinde duracağına çerçeveletip duvarlara asacağım" buyurmuşlardır kendileri.

(bkz: doğru söze ne denir)
konuşurken karşısındakini sallamıyor gibi görünen ve asabi yanıtlarından dolayı tv karşısında bile diken üstünde durduğunuz fotoğrafçı kişilik.
(bkz: Retrospektif)
çok doğal bir üsluba sahip, lafını esirgemeyen, türkiye nin kaybettikten sonra değerini anlayacağı önemli insanlardan biri. aldığı masaüstü bilgisayarı kullanmadığı için kapıcısına vermiş zat-ı muhterem.
fotograf sevgisini sayesinde kazandığım adam...iyi ki var..
dijital dünyaya mesafesini "nottop um var tabii" diyerek belli eden sevimli insan.
yüzlerinde yeryüzü adlı fotoğraf albümü ile beni benden almış 1928 doğumlu fotoğraf ustasıdır...

http://www.fotograf.net/araguler/
uzun zaman önce elime geçen bir takvimle fotolarını gördüğüm, akabinde, bakış açsına, yakalama becerisine ve fotoğraf olayını yaşam şekli haline getirebilme yetisiyle hayranlığımı kazanmış kişidir.
ayrıca galatasaray'da içine girdimi çıkılmayacak, saatlerce sağa sola bakınarak mest olunacak ara kafenin de sahibidir. tavsiye edilir*
(bkz: farklı bir tat farklı bir doku)
(bkz: master of leica)
"gerçek fotoğraf insan beyninin birikimleriyle, kültürleriyle birleştirip yarattığı anlamlı, mesaj veren bir fikirdir." sözlerini sarfetmiş fotoğraf duayenidir.
ermeni asıllı fotoğraf sanatçısı. bütün fotoğrafçıların sayıp sövdüğü, çoğu zaman duygu sömürüsü amaçlı sümüklü çocuk fotoğrafları * olarak nitelendirilen fotoğraflar onun objektifinden çıkınca bir başka olur, ayrı bir ruha bürünür, işte bu ara gülerin fotoğrafı dersiniz. bir yudum insanda nebil özgentürk ile olan röportajı yüzümde tebessümlere neden olmuştur. doğallığı, içtenliği, sıcacık sohbeti ile keşke saatlerce konuşsa dediğim adam.
"fotoğraf sanat değildir" derken, fotoğrafa değer biçebilmek için sanat diye kabul görmesinin gerekli olmadığını vurgular üstad. fotoğrafı tarihe yakın görür ve o meşhur "zamanı durdurmak" niteliğiyle yorumlar. bunu tartışacak değilim. ama samimiyetle üzülebileceklere, türkiye için bir hazine olan arşiviyle ilgili şu sözlerini alıntılayabilirim:

"ölmeden bir gün önce arşivimin tamamını yakmak lazım, yoksa kiloyla satarlar ulan!"
öldükten sonra, keşke ölmeseydi diyeceğimiz güzel insan, fotografçı.
Sozde ermeni soykirimina oyle bir olay olmamistir diyemeyen ,bilakis bu safsatanin gercek oldugunu iddaa edici sozler sarfeden ermeni kokenli insan . Tamamiyla Turk dusmanligi uzerine kurulu bir film olan gunese yolculuk isimli filmdede misafir oyuncu olarak yer almistir .