bugün

Yine kaderimize neye dahi oy verdiğini bilmeyen çomarlar karar verecek. Yazık.
görsel
Kimse eğitimsiz demedi lakin görüyorum ki çomar oldukları konusunda hemfikiriz güzel en azından gelişme var kısmetse önümüzdeki 300 yıl içinde denk hale gelebiliriz.

Kimsenin kimseye yukarıdan baktığı da yok zira keşke -evet oyu bile kullananlar da dahil- bilinçli şekilde neye oy verdiklerini bilerek verseler ama nerde.
anayasa değişecek deniyor ama bakanından, başbakanına, milletvekilinden, belediye başkanına kadar herkes "cumhurbaşkanı formülüüüüüü" diye lafa giriyor. yani amacın ne olduğu ortada ama neyse birader adamlar yol yaptı sonuçta. konuşmak bize düşmez. çünkü şu cehape zihniyeti var ya. var işte.
hayır çıkacak referandum.
aynı karikatürleri bir önceki referandumda da yapmıştılar. yine aynı şekilde amerikalı ve ingilizler arkadan fısıldıyor vs.

sonuç?

referandumdan evet çıktı ve yargı akp tarafından amerikan köpeği fetöcüler ile dolduruldu.

şimdi yine aynı senaryo, yine aynı propaganda.

sonuç ne olur göreceğiz.
hele bir otur soluklan yeğenim. ilk tur oylamaları fasulyedendi. orda konuşmalar atışmalar önemli idi. onu saymeyoz.

aynı oylamalar bir daha yapılacak. esas oylamalar şimdi.

bir madde 330'un altında kaldığı an o madde derhal düşer. ve sur'da gedik açılır.

en sonunda hepsi tekrar oylanacak. 330'un altında kaldığı an hepsi düşer.

10 adet, ya da 10 tane daha şerefli, onurlu, çiğ süt emmemiş, mehmet akit ersoy'Un 'yurdunu alçaklara uğratma sakın' dizesini iyi bilen 10 adet, ya da 10 tane daha şerefli ve onurlu mhp'Li çıkarsa işin rengi kıvamın şekli çok değişir.

10 tane adam çıkmazsa da eğer, bu ülkenin yurtseverleri, tüm ve belki biir ihtimal son demokratratik haklarını sonuna kadar dibine kadar kullanarak hayırlı bir sonuç çıkması için ellerinden geleni ardına koymayacaktır.
hoplata hoplata evet.

hoplayan kim belli amk
Öncelikle 2. turdan geçmeyeceğini ümit ediyorum az da olsa. Referanduma giderse hayır oyu vereceğim ve hayır çıkmasını ümit ediyorum.Parti bazlı bakalım

akp: 7 haziran-1 kasım arası AKP ile gönül bağı gevşek %9'luk kitle var. Bu kitlenin kararı belirleyici olacak. AKP'nin bozkurt halleri içindeki Kürtleri rahatsız edebilir. Ayrıca ekonomide kötü gidişat seçmeni olumsuz etkileyebilir.

chp:%100 hayır.
hdp:%95 hayır. Şırnak'ta milletin evleri yıkılmış, bir de evet mi verecek? PKK'ya kızgınlar ama buradan AKP hayranlığı çıkmaz.
mhp: Taban Bahçeli'ye çok kızgın, üstelik Meral Akşener Ümit Özdağ etkin hayır kampanyası yapacak.MHP hayırı %80-90'ları bulabilir.Bu kadar olmasa bile çoğu hayır der.

Sandığa gitmeyen seçmen: bu durum ülke kaderini ilgilendirdiği için gidip hayır diyebilir ki diyenleri olacaktır.
Tahminim %52 hayır. Umarım yanılmam.
Çoğu Akp'li bile hayır diyecek. Ama öyle yada böyle sandıktan evet çıkacak akp ve malum kişi hiç bir şekilde seçimle gitmeyecek. Anayasaya kamuoyunun tutumu %98 hayır olsa bile sandıktan evet çıkacak.
bu bir siyasal oylama olmadığından oylar nispeten geçişken olacaktır. genel seçimler ve yerel seçimleri göz önüne alırsak;

ak parti'nin evet cephesi %90-%95, hayır cephesi %5-%10 (%50 üzerinden düşünüldüğünde evet cephesi totalde %45-%47,5 arasında, hayır cephesi ise %2,5 ve %5 oranında)

chp'nin evet cephesi %2-%3, hayır cephesi %97-%98 (%27 üzerinden düşünüldüğünde %0,5 - %1 lik evet ve %26 yada %26,5'lık hayır oranında)

mhp'nin evet cephesi %65-%70, hayır cephesi %35-%40 (%13 üzerinden düşünüldüğünde %8-%9 evet, %4-%5 hayır oranında)

hdp'nin evet cephesi %15-%20, hayır cephesi %80-%85 (%13 üzerinden düşünüldüğünde %1,5-%2,5 evet, %9-%10 hayır oranında)

üstteki verilere göre;

en kötü ihtimalle "%55" oranında "evet"; en iyi ihtimalle "%45" oranında "hayır"
en iyi ihtimalle "%58" oranında" evet; en kötü ihtimalle "%42" oranında "hayır"

sonuçlarını beklediğim referandum oylamasıdır.
'Vatan millet sakarya'cı arkadaşların 18 yaşındaki milletvekillerinin askerlikten muaf olacağını bilerek oy vermesi gereken referandumdur.

Sonra bedelli askerlik yapanlar bacımdır edebiyatı yapıp komik düşmeyin.

(bkz: Muaf tutarsın olur biter)
hahahaha 18 yasındaki cocuga ehliyeti zor veriyoruz vekilliği nası yediricekler mechul.
Ben referandum ile değişiklik sağlanacak en önemli maddeler 123 - 126 ve 127'dir.

126. Maddeyi Mhp ileride özerkliğe sebebiyet verebilir diye kabul etmedi fakat 123 ve 127 maddeler zaten "idarenin esasları" "yerel yönetimlerin yetki ve sorumlulukları"nı tanımlamaktadır.

Referandumdan evet çıktığı taktirde erdoğanın bir anda ülkeyi eyaletlere bölme çabası su götürmez bir gerçektir.
Zaten bunu kendi de açıklıyor.

https://youtu.be/_gjf9pHl-2o

38, 43, 168 ve 169. Maddelerin de “doğal kaynakların Devlete ait olduğu ve mülkiyetinin hiç bir şekilde kişi ya da kurumlara kalıcı olarak verilemeyeceği” son derece açık ve tartışılmaz olarak belirlenmiştir.

Bu Eyaletler özel bölge ilan edildiğinde bu maddelerin tümü işlevsiz kalıcak tabi ki. Bu kaynaklarda "Liman bölgeleri b.Turistik bölgeler c.Ormanlar ve dağlar d.Su toplama havzaları e.Mera ve ovalar f.Boğazlar, Su yolları, nehirler ve göller g.Şehirlerin belli bölgeleri, vakıf arazileri, okulları ve dini mekanlar (Fener Rum patrikhanesi gibi), h.Elektrik dağıtım hatlarının geçtiği yerler, j.Boru hatları ve geçtiği güzergah, k.Tarım alanlarında özel üretim yapılabilmesi (özellikle GDO lü ürün üretimi), l.Özel amaçlı eğitim bölgeleri, m. Belirli bir etnik kökene sahip insan topluluğunun yaşadığı bölgeler"

Bu kaynaklarında önce varlık fonuna devri sonrada özel bölgelere iadesi yapılabilir.

tabi böyle düşündüğüm için hükümete göre pkk'lı, Fetö'cü oluyorum.

"Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı inşa" bebek katili öcalanın bu kitabında 2013 yılında hükümet ile özerk yönetim için anlaştığını söylüyor zaten.

Oslo ve Dolmabahçe pkk ile masaya oturan da akp hükümetidir ta o zamanlar bugunki oyunlar belirlenmiştir.

Yıllardır özerklik isteyen kürtler ile şuan akp hükemeti çok güzel bir oyun oynuyor. Göstermelik referanduma kadar hdp'li millet vekilleri içeriye alınıp sonra salıveriliyor. Hdp hayır cephesinde gösteriliyor. Şuan Selahattin demirtaş çıkıp referandum da düşündük ve evet deme kararı aldık dese, hdp den başka kimsenin bu yeni anayasayı desteklemeyeceğini herkes biliyor. Bunun yerine akp hükümeti hdp ile iyi polis kötü polis oynamayı tercih ediyor çünkü şuan ikiside aynı tarafta.

C. idarenin kuruluşu

1. Merkezî idare

MADDE 126. – Türkiye, merkezî idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır.

illerin idaresi yetki genişliği esasına dayanır.

Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla, birden çok ili içine alan merkezî idare teşkilatı kurulabilir. Bu teşkilatın görev ve yetkileri kanunla düzenlenir.

"Bu teşkilatın görev ve yetkileri kanunla veya cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlenir" olarak değiştirilmek isteniyordu.

görsel

görsel

Not: Anayasa değişikliğinin en komik maddeside değişiklikte yer alan 1. madde ile Anayasa Değişikliğinin 9. Maddesidir.

Eski Madde - Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.

Yeni Madde - Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır.

Geçen sene Adli Yıl açılış töreni Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapıldı. Törene Yargıtay başkanı Hakim ve Savcılar katıldı.

Hakimler ve savcılardan çoğu Cumhurbaşkanlığı içeri girince ayağa kalkıp alkışlamaya başladılar.

Yeni gelecek Anayasaya göre : Hsyk ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğunu Tayyip erdoğlan seçecek. Partili Bir cumhurbaşkanlığı getirildiği için hem cumhurbaşkanı olarak atayacak hem partisi ile mecliste atayacak ve tarafsız olması bekleniyor.

Bu maddenin getirilmesi de tamamen göz boymadır. Ülkede Yasama'da Yürütme'de Yargı'da Akp Hükümeti ve Ona yakın olan çıkarçılara işliyor ve işlemektedir.

https://youtu.be/LdJ5Dm_xlNY

Ha bu arada gün gelir devran döner. O kurmak istediğiniz tek Adamlık düzeneğine biri gelir istiklal mahkemelerini tekrar kurar. O zaman yarattığınız Fetö'cüler gibi Helikopterler ile kaçamaz. Yunanlılar döktüğümüz gibi deniz yolunu tercih edersiniz.
içerik bulunamadı.
güncel Önemli Başlıklar