bugün

Türkiye'de muz dole gibi amerikan muzları ithal edilmeye başlayınca ucuzladı. Bu da 80'lerin sonuna tekabül ediyor. Ak partiden çok öncesine yani.
yerli muz o devirde Dağıtım sorunları yüzünden pahalıydı herhalde. Bizim muzlar ufaktı ama şimdinin saman gibi muzlarına 10 basardı. Onu da belirtmekte yarar var.
ak parti'den önce manavlar boştu, meyve yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. rte'nin ruhu suların üzerinde hareket ediyordu.
rte, “sebze meyve olsun” diye buyurdu ve oldu. rte vitaminin iyi olduğunu gördü ve onu hububattan ayırdı. atıştırmalığa “meyve”, yemekliğe “sebze” adını verdi. Akşam oldu, sabah oldu ve ilk muz oluştu.

(makara: yaratılış: 1).
ya hiç unutmam yıllar önce babacığımla beraber uğur dündar'ı izlerken afrika'dan muzun içinde gelen böceği görünce hiç fark etmez bize göndersinler yeter ki muz yiyelim sonuçta böcek de protein açısından zengin bir besin kaynağı çinliler yiyorsa bir bildikleri vardır diyerek gözyaşlarına boğulmuştuk. sonra birlikte arena jeneriği eşliğinde mutfağımıza baskın düzenledik çünkü ekranda muz görünce karnımız acıkmıştı. o sırada annem de pötibörü sütün içine ufalayıp kız kardeşim için mama hazırlıyordu yani o dönemlerde cici bebe yoktu allah inandırsın. sonra baktık masanın üstündeki sepette plastik muz duruyordu umma olmamak için onu kemirdik. ne kötü günlerdi be şimdi yediğiniz muz önünüzde yemediğiniz arkanızda hala şikayet ediyorsunuz.
ak parti döneminde artık ekmek bile bulamıyoruz.

ak parti ülkeyi batırdı.
Muza benzer bir şeyler de yiyoruz ama hayırlısı.
(bkz: akp den sonra et mangalın tarih olması)
ak parti döneminde biraz daha ucuzlamis olan meyvedir. muzun fiyati hep aynıydı 2000 yılında da 5 liraya yakindi şimdi de öyle ama milletin maaşı arttı buna gore daha fazla muz yiyebilirler ama şehirlerde yasamaya baslayan halk bu maaslarini daha fazla kaleme yatirmaya basladigi icin muza düşen miktar yine ayni oranda kaldı ki cok fazla muz yine tuketilemiyor. Ayrica bir gercegi de paylasmak isterim dibimizdeki suriyede muz ciddi manada ucuz ve büyük kacakcilik dönmüş zamaninda belki su an da vardir bilemiyorum. Suriyelilerden dinledigim kadariyla Türkiye'den suriyeye giden Türkler muzlara resmen kitliktan gelmiş gibi saldiriyormus. 1970 80 lerde falan gida kitligi olunca bizim Türkler suriyeyi talan etmisler suriyelilerin yasadigi yerlerde yiyecek tükenmiş resmen ve muz da en fazla talep gören gidalarin basinda geliyor. suriyeli bir arkadasin anlattigi hikaye beni güldürmüstu. Bir Türk bunlarin yaşadığı yerde muzlari yuklenmis üstüne hatta öyle ki bu göbekli Türk belinin etrafina muzlari sarmis yol boyunca onlari belinden kopara kopara ilerlemiş. Biz o zaman cok sasirmistik Türkler bolluk icinde refah bir yaşam sürüyor zannediyorduk diyor. Hatta bu bayram zamanlari haberlerde görmüşsünüzdür suriye sınırında akrabalariyla bulusmak isteyen Türkler sinir kapilarinda kuyruk olusturdu diye çoğu ucuz gida ve ürüne ulaşmak isteyen halk onlarin akraba falan hikaye. Tabi 6 yıldır suriyede savas var eskisi gibi degil oralar. su an yiyecek ekmek bile bulamayan insanlarla dolu. Adam beline muzlari sarmış hahahhaa.
yoktu ; lüks derlermiş önceden muza sadece hasta ziyaretinde gazeteye yarım kilo sarılıp götürülür müş.
ak partiden önce ne kadar imkan buluyorsam şimdi de o kadar imkan bulduğum olaydır. tabi ak partiden önce fakir olup bu dönemden sonra yalakalık yaparak aktrollük maaşı kazananlar için değişiklik olmuş olabilir.
olmayan imkandır.

Lakin muzu ülkemize Ajdar getirmedi mi?

ben Ajdar sayesinde muzla tanışıldı sanıyordum*
yoktur. biz muz ile 2005 senesinde tanıştık. reis ülkeyi düştüğü bataklıktan yeni yeni kurtarıyordu işte. lozan ın gizli maddelerinden bir tanesi de budur açıklıyorum. muz ve kivi ülkeye girmeyecekti..

elmayı armudu falan ise karne ile alıyorduk. manavın önünde sıralar vardı bazen manav sıraları ile hastane kuyrukları karışıyordu. çok acı günlerdi atlarımızı, katırlarımızı modernize edilip ahıra çevrilmiş camilerden alıp yollara düşerdik çünkü araba bile yoktu o zamanlar..
olmayan imkandır. babam eve muz getirmişti muzla foto çektirdik babam geri götürdü manava verdi. maksat fakirlere " muz yiyoruz bakın " imajı vermekti. şimdi muz ile ayakkabı parlatıyorum.
yoktu,

sadece resimlerini görebiliyorduk

hiç unutmam o günleri

hamdolsun hırsız akabe geldi de memleket muz a doydu.