bugün

pers tanrısı...
pers dini ve mitolojisindeki iyilik ve ışık tanrısı. zend-avesta'yı yazıp elçisi zerdüşt'e gönderen ışığın gücü. farsça'da da "hürmüz" diye anılır. belki de şu ana kadar bilinen tek tanrılı dinlerin atasıdır kendisi (mısır'daki akhenaton felesefesini saymazsak), zira kitap ve tanrı iyice incelendiği vakit ibrani dinlerin temel kaynağının nerden geldiği belli olmaktadır. ayrıca, her ne kadar tek tanrı ahuramazda olsa da esasında tek değildir, bir de ikiz kardeşi tanrı ehrimen \ehiremenvardır, ehiremen de ahuramazda'nın zıddı olup kötülüğü ve karanlığı temsil etmektedir. dünya'nın sonunda ahuramazda'nın ehiremen ile süren savaşı sona erecek ve ehiremen, ahuramazda'nın gönderdiği ergimiş metal seli altında kalarak yok olup gidecektir ve böylelikle dünya'da kötülüğün sonunun geleceğine inanılır zerdüşt dini mensupları tarafından.

http://images.google.com....r%26lr%3Dlang_tr%26sa%3DN
(bkz: ahura mazda)
(bkz: acura)
(bkz: mazda)
Zerdüşt dininde en yüce tanrı, iyilik tanrısı.
mazda otomobillerinin adı burdan gelir.
bir de karşıtı vardır, ahriman veya ehrimen
bir nevi ışık ile karanlığın ebedi rekabetini sembolize ederler.
ama en nihayetinde karanlık sadece bir yanılsamadır, ışığı açarsın..yok olur..
ne demiştik.. mazda .. bir zamanların çok tutulan otomobili..ismini buradan almaktadır.
yazıları dikkatimi çeken yeni yazar, hoşgelmiş.
(#16462919)
kısaca s*kertmiştir.
"ahu namazda" ve "ahu aramızda" diye okuduktan sonra nickin üzerine tıklayarak doğruyu bulduğum yazar ismi.
(#24097933)
ben değildim diyesin gelir. o denli.
(bkz: #21050488) benim evde yaşıyor da benim haberim yok sandım bir an. aynı komşu modeli. aynı konvoy. aynı sinir stres. biraz sert yazıyor ama okumaktan büyük keyif aldım. samimiyeti bana fazlasıyla yansıdı.
pers/kürt ortak tanrısı konuştu.

(bkz: mini etekliler gitsin türkistanlı analar gelsin/#24701258)

ahlakı mensup olduğu kabileden dolayı aşağı. *
farisilerin kotuluk tanrisi.
taraflı tarih anlatan bir tarih öğretmeni yazardır. öğrencilerine yazıktır. aşırı türkçü olduğu belli oluyor. keşke her önüne gelen tarih öğretmeni olmasa.
yazdıkları, söyledikleri kendi at gözlüklü bakış açılarına uyum sağlamayınca bazı kendini bilmezlerce eğitimci kişiliğine sözlü saldırıda bulunulmuş olan yazar. işte bunlar hep sözlük denen olayı hayatın kendisi zannetmekten. burada uyuyup burada uyanmaktan. ne oluyor yani iki satır okumakla karakter analizi mi yapılıyor? üstelik mesleğinde başarılı olup olmadığı konusunda ahkam kesecek kadar?

ben kendi adıma buradaki kalitesiz, ucuz, donanımsız, ağırlıklı olarak ruhen rahatsız kitleyi muhatap alıp öfkelenmemesini tercih ederim; ama bu derece cehalete, bu derece bağnazlığa sessiz kalamayışını da gayet güzel anlar ve hoşgörüyle karşılarım. eğitimci kimliğine gelince, her okulda her eğitim kurumunda onun gibi çok değil iki öğretmenimiz olsa, zaten bugün bu hallere düşmez, bunları konuşuyor olmazdık.
Nedendir bilinmez mesaj atilamayan yazar. Aşk olsun neden donuzladın ki.
(bkz: #25152691)
kendisini tanımam etmem. pek önemli de değil ancak kendimi sildirip gittikten sonra arkamdan atıp tutması pek hoş olmamış. gel suratıma söyle arkadan konuşmakla olmaz o işler.
#25666809 tipik öğretmen işte. bir de gelmiş soysuz diyor. sen misin be öğretmen ? her karşıt görüş sahibini soysuzluk olarak nitelendireceksin bir de gelip ben öğretmenim diyeceksin ?

senden olsa olsa ıı ...

https://www.youtube.com/watch?v=4eaZ0zbgY94 56.00 dan 56.20'a kadar izle *
güncel Önemli Başlıklar