bugün

+ A planı işe yaramadı. B planına geçiyoruz.
- B planı ne?
+ Ben de bilmiyorum.
(bkz: filmlerde duvara matematik formülleri yazan dahi)
90'lardaki filmlerde bol bol kullanilmis ve hala utanmadan kullandiklari bir klise var.

dedektif olan kahramanimizin surekli komiser ya da fbi'dan olaya mudahil olmus dingil ile cekismesi klisesi. lanet olsun john bir daha saga sola gereksiz ates edersen seni bu davadan alirim lanet olasi herif seni...

genellikle komiserler zenci olurdu bu arada.
Kötü adamı kovalarken yine bütün şehri savaş alanına cevirdiniz sabah belediye başkanının telefonu ile uyandım. Bıktım senden tamam iyi polissin hatta elimdeki en iyi adamsın john ama eger bir daha sehri yikarsan senj gorevden alirim bunu bil john.

Tabi devaminda ne oluyor. Sehri büyük bir beladan kurtardin john.sehir sana mutesekkir john vs vs.
Birbirini öldürmek için çabalayan kurşunlar sıkan iki adamın, öldürmeden önce birbirlerine açıklamalar yaparak, şakalarla konuşması.
Yanları ahşap desenli station wagon aile arabalarıdır. Genelde doğal afet ve dünya dışı varlıklardan kaçmak için kullanılır.

görsel
lanet olsun dostum senin tek sorunun o kahrolasıca beyaz kıçın.
Her filmin sonunda başkanla el sıkışılması.
(bkz: bir şey yok sadece küçük bir sıyrık)
Korku filmiyse eğer
Başlarına ufaktan da olsa bişi gelen evi terk etmemeleri. Israrla garip şeyler dönen evde yaşamaya devam etmeleri.
tüm abd askeri müdahalelerini meşru, masum ve haklı gösterme.

ezilen, mağdur olan, garip, zavallı abd dünya, doğa, geleceğimiz, çocuklarımız ve insanlık için elini taşın altına koyar ve kötülüklere karşı kahramanca mücadele eder.
Er kişi ya da hatunun düşmanın elinde uzun süre tutulup paçavraya döndükten sonra dost meclisine sevdiklerine geri dönerkene böyle son bir kaç adım kala yere düşüp bayılmasıdır. o kadar yol yürümüşsün amk az daha git ne olacak? illa biri alıp beni kucaklasın götürsün saçımı okşasın falan filan. yani ilgi orospuluğu her yerde azizim.
Hamile olup bunu sevgilisine söyleyip söylememe konusunda kararsız olan yarı aşufte kızımızın hamile olduğunu söyleyemeden ölmesi.
kahramanımız çok önemli bir göreve çağrılır.

bu görevde çuvallar ve işten atılma derecesine gelir.

son bir şans verilir, bu sefer başarır.

örneğin klasik bir güvenlik görevlisi ise,

CIA için çalışması istenir.

kahramanımız bunu kabul etmez ve tatile çıkar.

film cool olmayı aşılayarak sona erer.
telefonların, telsizlerin ve bilimum iletişim araçlarının hiçbirisinin gerekli olduğu zamanlarda çekmemesidir. hadi telefonu anladık da telsiz nasıl çekmez amk? yani zaten özel durumlar için üretilmiş olan çekmek zorunda olan bir alet niye çekmesin? bu yangın söndürme tüpünün çakmağı söndürememesi gibi bir şey. şahsen ben bir telsiz üreticisi olsam dava açarım böyle filmlere bizim adımızı lekeliyor diye.
dünyayı her daim amerikanın kurtarması klişesidir. uzaylılar gelmiş dünyanın anasını bellemektedir herkes bi çare yüzünü amerikan başkanına dönmüştür. kimi zaman siyahi kimi zaman red neck tipli amerikan başkanı telsizin başına geçer "bağa bakın la gundiler şimci ben emir verdiğimde oğlum rusya sen sağdan kızım almanya sen soldan kanatlardan bindireceğiniz anasına çövdüreceğiz bu uzaylıların tamam mı" şeklinde gaza getiren bir konuşma yapar ve amerika öncülüğünde istilacılar uzay boşluğuna dökülür..
2 kız 4 erkek (kızlardan güzel olanı ıle erkeklerden yakışıklı olanı sevgılıdır) bunlar tatıle gıderken ana yol/otoyol trafık yoğunluğu var dıye harıtada gorduklerı hıc bılmedıklerı ıssız bır yola saparlar bır sure bu yolda gıden genclerın ya benzını bıter ya lastıgı patlar.bu nedenlede arabadan ınen gençler orman ıclerıne dalar ve olaylar baslar.genelde 2. kız ve hayatta 1 erkek kalır ve bunlar sevgılı olurlar.
amerikan filmlerinde turklerin dunyayi kurtarmasini bekleyen andavallarin muhabbetini yaptigi kliseler.
ilginç küfürler ve deyimlerdir.

"Pick up the cock sucking phone"

"Tootski"

Gibi.
holivutta iş bulamayan ne kadar düşkün varsa
şimdi buraya gelmiş, tırtlar vadisi, zortalar konseyi
dizileri çekiyor.
akıl hastanesindeki insanların tamamının potansiyel bir katil tecavüzcü ve psikopat olarak gösterilmesidir. eğer ilaçlarını bir günlüğüne almazlarsa hepsinin yamyam olacağı şeklinee lanse edilmesidir. bence bu çok kötü bir şey. ölen bir insanın bile cesedine saygı gösterilir ama bu filmlerde kişi henüz ölmeden sırf mantıklı şeyler yapmıyor diye böyle iğrençleştirilmesi hiç etik değil.

eğer bir kez olsun bir akıl hastanesine yolunuz düşmüşse ordaki insanların yüzde doksanından fazlasının zararının sadece kendilerine olduğunu görür onlara acırsınız.
korku filmlerinde, ses nereden geliyorsa gecenin bir vakti illa oraya tek başına ve ışığı açmadan gidecekler. ulan bi sakin ol çoluğu çocuğu uyandır. bir de "hellooo?" demezler mi? bak yine kustum.
hıyarın biri filmin kahramanına

"bir şeylere inanman lazım"!.. der.

kahraman manalı manalı bakar. etkilenmiştir!...

nedense şöyle sormaz:

"sebep?"
esas oğlan esir düştüğünde veya kötü adamlardan odunu yiyip bayıldığında asla hemen öldürülmemesi. haliyle sonradan bir yolunu bulup kurtulması.
formatı birbirinin hep aynı olan anne-baba ve ebeveyn-çocuk tartışmalarıdır. format hep aynıdır hiç değişmez.

+tanrı aşkına mira yüzüme birkaç daniye bakar mısın?