bugün

2012 yılının ilk yarısında 701.14 lira maaş alırken, 2012'nin ikinci yarısında 739.80 lira maaş almaktır.

görsel

Bu maaşı alan vatandaşlar mecbur bu maaşa boyun eğdirilmek zorunda bırakılıyor. lan 739.80 lira nedir be allasız kitapsızlar? bu nasıl bir maaş ve nasıl bir adalettir? 739.80 lira maaşla kim nasıl mutlu olabilir ve nasıl geçinir?

ve para babalarının hizmetine girmiş belli bir yaşam standardına ulaşmış, babasından kalanlarla veya ailesinin durumu iyi olanlarla bunu kanıksamış umursamayan tipler peydahlanmıştır bu ülkede!

sorarım size bu 3 çocuk yapın diyen adamlar bunu kime söylüyor acaba? siz hangi ülkeyi yönetiyorsunuz? hangi ülkenin vatandaşına hizmet ediyorsunuz? kafanızı sallamak için değil düşünmek için kullanın!

anne ve babanın çalıştığı bir aile portresi...

aldığı maaş 1479.60 türk lirası....

istanbul, Ankara, Bursa, izmir gibi şehirleri düşünün. Ben bu şehirlerin hepsini gördüm. istanbul'da doğdum ve şuan Bursa'da yaşıyorum en düşük kira 500.00 lira o da dandik muhitler...

Kira : 550.00

elektrik, su, ısınma: 250.00

bir bebek masrafı ortalama: 400.00 ile 600.00 lira arasında. ben buna 450.00 diyeyim.

görsel

mutfak masrafı: 250.00 lira minimum. hani et falan yok şeker, çay, makarna, pirinç, bulgur, peynir, zeytin, yumurta. he bak yumurta var et sayalım onu.

bunların hepsini topla sana yapar 1.500.00 türk lirası... hani o çok gelişmiş dediğiniz türk lirası!!! ne maaş almıştı bu küçük aile 1479.60 lira... her şeyi minimumdan hesaplasak bile çıkamıyoruz işin içerisinden!

bu milleti açlığa, sefalete, yoksulluğa muhtaç eden zihniyetler kahrolsun! yavrusuna alacağı bir çikolatanın hesabını yapan insanları görmezden geliyorsunuz? bu para para mıdır? eşek gibi çalıştırdığınız insanlara?

asgari ücret insanları ölüme mahkum etmektir! asgari ücret kışın soğukta üşümek, yazın evin içerisinde pişmek sosyal olarak sadece televizyona mahkum edilmektir! zorla cahil bırakılmaktır! ha döverek zulüm etmişsin ha aç bırakarak mahrum bırakarak! ne farkı var?

insanlar zulüm ediyorsunuz ve sonra çıkıp dinden ve imandan bahsediyorsunuz, "bu insanlar cahil yea" diye çemkiriyorsunuz ama onları asıl cahil bırakan sizsiniz bunu biliyorsunuz da aymazlığa vuruyorsunuz!

grand cheroke, bmw, mercedes araçlarınızla fink atıyorsunuz sağda solda! yetmezmiş gibi 18 yaşındaki çıtır kızınız ve oğullarınıza bizden çaldığınız paraları saçıyorsunuz! hemde insanlar açlıktan kan kusarken yapıyorsunuz bunu!

bu ülkede demokrasi dediğiniz şey sizin yastık kılıfınız olmuş salyanız akıyor! midenizdeki aç parazitler yüzünden.

sadece şimdi değil geçmişte suçlu!

739 lira maaş almak demek... ölü gibi yaşamak demektir!

--spoiler--
patron eksiledi amk.
--spoiler--

oğlum siz paranız kadar adamsınız lan! siz ideolojisi çok para olan bir siyasetin ürünü olarak kalacaksınız.
(bkz: kölelik)
öldürmez, süründürür.
"asgari ücret = asgari yaşam" deyiminin sağlamasıdır.
335 euro maaş almaktır. biri avrupa birliği ve refah türkiye mi dedi?
ekonomi yönetimi halkın sıkıntılarını anlamalı.
güçlü, muhteşem, haşmetli, ulu vs vs vs ekonomimizin eseridir. ekran başında atıp tutarlar gsmh şöyle arttı ekonomi böyle zenginleşti diye. zenginleşen para babası kalantörler, ezilen gene halk. gerçi müstehak anasını satayım sen kendi hakkını savunacağına, hakkını savunan adama ben 700 lira alırken sen 2000 lira alıyorsun sus daha ne konuşmaya hakkın var diyorsan gör ebenin örekesini demekten başka bir şey de gelmez elden.
gelir dağılımındaki adeletsizliğin sonucu olarak bu maaşla hele ki büyük şehirde yaşamak gerçekten zordur.
bizim ülkenin sığırlarının hakettiğidir. %50 oyla iktidar yapanların beyinsizliğini biz çekiyoruz. devam...
bu günün şartlarında aslında çokta yadırganacak bir ücret sayılmaz. Tabi burada zor olan sürekli artan hayat pahalılığına ayak uydurmak, çoğu kişide bunu başaramıyor maalesef.
739 TL açlık sınırıdır. Daha azını verirse sistem içerisinde sadece çark olarak gördüğü insanlar ölür, ama fazla para da vermez sistem. Kendine muhtaç bırakacak bir maaşla ölene kadar çalıştırır.
işçisine başka bir ücret vermek yerine en alt sınırı vermeyi tercih etmektir kısacası adaletsizlik.
nedense bu tür başlıklarda şakirtlerden eserler göremiyorum.
genelde taşeronlaşmanın özal sayesinde tüm türkiyeye yaygınlaşması sebebi ile yapılan iş ne olursa olsun bu maaşı almaktır. azami iş asgari ücret mantığıdır.belediye bir iş yaptıracaktır bütçesinden iki bin lira ayırmıştır belediyedeki bir gavat dümenden bir şirket kurar sana 739 liraya iş yaptırır farkı cebe atar. burda belediyenin ne kazancı vardır maddi olarak?dikkat edersen belediyenin dedim belediye başkanının değil. işte bu anap döneminin avantalı düzeni geldi en son özeli resmisi tüm ülkeye çöreklendi birilerini ciplere lükse sürüklüyor. birilerini belediye otobüsüne binerken bile düşüncelere.
taşeronluk bu ülkede emekçinin en büyük düşmanıdır.ama git bir zengine sor memlekette allah bir özal iki tayyip üçtür.atatürkü bile bu kadar rahmetle anmazlar.
Ev kirası, faturalar ve sadece günde 1 bardak su içmeye yarayan para miktarı.
görende akp öncesi asgari ücretliler refah içersinde geçiniyordu. ülen allahsızlar bi etrafınıza bakın milletin altında 30 bin liranın altında araba yok.
herkes binmiyor yeaa gibi tepkiler gelecektir. bi avmlere girin isterseniz.
artık marka giymek lüx olmaktan çıktı siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. konunun dışına çıkacağız ama memur maaşları hiç bir hükemet döneminde bu kadar rafah düzeyine ulaşmamıştı.
eskiden memura kız vermezlerdi lan. şimdi memuru havada kapıyorlar dingiller...

edit: akp' li değilim..
sorun akp öncesi asgari ücretlilerin refah içinde olup bugün taklaya gelmiş olması değildir, akp döneminde asgari ücretlilerin hepten acınası duruma düşmesidir.

10 sene süren yönetimin sonunda firavunlar karunlar bilmemnelerle vakit geçirilmiş, yandaş züppe muhit gani gani yapılmıştır, irdelenen budur.
739 lira maaş almak, sistem tarafından aç bırakılmaktır.

burada akp öncesinden veya sonrasından bahsedilmemiştir. işçi kesimine zorla köleliği dayatanların şerefsizliğinden bahsedilmiştir. o kesimden olanların, o kesime yaltaklananların anlamaması gayet normaldir.
herkes kimin eleştirildiğinin farkında .( gerizekalıları ayrı tutuyorum.)
eleştirecekseniz adam gibi eleştirin.

zengin daha da zenginleşti doğrudur.
yalaklar arttı doğrudur.
özelleştirme hat safhada doğrudur.
torpil inanılmaz derecede arttı , adam kayırma uçtu gitti.
kadrolaşma desen hiç girmiyeyim oraya.

ama sen kalkıp asgari ücretle geçim olmaz deme bi şekilde geçiniliyor.
hayatında asgari ücret ile geçinmemiş insanların geçinebiliyor dediği maaştır 739 lira maaş.

zengin daha da zengin oldu!!!

yalakalar babalarından beter yalaka oldu!!!

özelleştirmenin içine sıçılıp iletişimimiz bile satıldı!!!

polisler sadece fem dershanesinden alınır oldu!!!

burada söz konusu, babasından evi-arsası-kayığı-arabası kalmayan işçi sınıfıdır! dayısı olmayan işçi sınıfıdır. bırakın o marjinal ayaklarını yemezler. akp = yaşayan köleler topluluğu.

sonra bu ülkede gençler neden sanal şeylerle uğraşıyor... lan gençler neyle uğraşsın adam aç, arkadaşıyla sinemaya gidemiyor.
son kullanma süresinin dolmasına 1 ay kalmıs makarna bulgur sabahtan akşama kalmış yarı bayat ekmek kireçten beter peynir ayakkabı boyası ile renk verilmiş zeytin neydüğü belirsiz et benzeri malzemelerden yapılmış pazarda no name satılan sosis salamla bile geçinilmeyecek paradır.
eş dost akraba köyden bişeyler yolluyor, deniyor ben öyle çuvallar dolusu malzemenin de o evlere girdiğinden şüpheliyim. zaten geçinmek görece bir kavram, gene devletin istatistik kurumu açlık sınırını 1300 tl civarında tutunca siz neyin hesabını yapıyorsunuz anlaşılması çok güç.
toplama çıkarman damı yok, okuma yazman damı yok açlık sınırı diyoruz aloo.
dünyanın en iyi 8. ekonomisinin!!! içler acısı hali.
sorun 739 lira maaş almak ta değil aslında. Sorun bunun normal olarak karşılanmasında. Tamam kabul akp öncesi asgari ücret pek farklı değildi ama bu bizim asgari ücreti normal olarak karşılamamızı sağlamak için yeterli bir neden değildir. Emekçi ve proleteryanın hakettiği değeri ve emeklerinin karşılığını almak için gerekli mücadeleyi göstermemesi daha tehlikeli ve daha büyük bir sorundur.
zor zanaattir.
çalışarak 39 lira kazanmaktır. zira işsize 700 lira işsizlik maaşı vermeyi planlayan bir hükümetin ülkesinde tam da avanak vatandaş modundasınız.
meydanlar neden boş anlamıyorum. tıpkı sandıklar neden dolu anlamadığım gibi.
boş olması gereken yerler dolu bu ülkede. dolu olması gerekenler alabildiğine boş.
tıpkı bizim, kendi çıkarımıza rağmen başımıza sıçırdığımız kevaşelerin cepleri, kasaları, kapıları gibi.
tıpkı bizi bize rağmen yönetenlerin beyinleri, vicdanları, zihinleri gibi.