bugün

tekniği bir kenara bırakın diyen bir analiz kayda değer değildir. hedef verirken teknik üzerinden verirsin.

piyasalar beklentileri fiyatlar ve beklenti gerçekleştiğinde kar realizasyonları gelir.

asıl mesele piyasanın beklentiyi hangi yönde fiyatladığı.

mesela dolar endeksi düşüşte ve diğer para birimlerine karşı değer kaybı yaşıyor. oysa merkez bankası faiz artışı da yaptı?

çünkü piyasa faiz artışı beklentisinde idi ve dolar ralli yaptı. Sonrasında beklenti gerçekleşti ve endeks sert düştü.

piyasa belirsizliğe güvenmez ve güvenilir liman arar. merkez bankası referandum sonrası politika faizini arttırarak dolar kurunu aşağı çekebilir. evet de hayır da çıksa bir düşüş olacağı kanaatindeyim ancak bu en fazla 3.40 civarı olur diye tahmin ediyorum.

ancak sistemin değiştiği bir ülkede belirsizlik hakim olacak kanaatim devam ediyor. öncesinde doların 3.80 hareketi olacağı kanaatindeyim. seçim sonucu bir kar realizasyonu gelir ve o gece çok yüksek volatilite olur diye düşünüyorum. seçim sonrası ise düşüş ve alım fırsatı sonrasında tekrar bir ralli.

ancak merkez bankasının faiz silahını kullanması bizi düşeceği veya yükseleceği trend sebebi ile alakadar ediyor. bir üst trend veyahut bir alt trend mi göreceğiz.
hayır çıkarsa da evet çıkarsada artacak olan kurdur. neden mi?

şu an referandum öncesi kendilerine bir koz olarak kullanılmasın diye kuru sabit tutmaya çalışıyorlar, piyasaya para sürüyorlar yani.

hayır çıkarsa para sürmeyi bırakacaklar ve hayır çıktı olanlara bakın diyecekler. hatta piyasadan para çekip ekonomiyi mahvetmeye kadar bile gidebilir işin ucu.

eğer evet çıkarsa durum daha vahim. yatırımcı türkiyeden kaçmaya başlayacaktır ve piyasada ciddi manada döviz sıkıntısı olacaktır. piyasaya para süreceklerdir sabit tutmak için ama malesef bu da yeterli olmayacaktır ve ekonomi çöküşe bir adım değil on bir adım daha yaklaşacaktır.

iki ucu boklu değnek.
Olan yine makyaj fırçalarına olacak desenize...
Zaten fakirin makyajını düşünen yok. işte bu yüzden hayır!!!
Kadınlarını bakımsız bırakan bi sistem istemiyoruz!!!
Referandum üzerine algı operasyonu yapmayın ekonomi her türlü ziki tuttu sonucun evet veya hayır olması bir şey değiştirmiyor. Evet çıkarsa 3.50 vs yalan. Sorun kafasal, yapısal ve yöneticilerin umrumda değil herkes kendi tedbirini alsın.
Cuma akşamı en azından borsa kapanışı ile birlikte doların stabil kapanacağını doların ise bir nevi bekle gör politikası izleyeceği görülmekte.

Yine pazartesi günü dikkatli olmakta fayda var keriz silkeleme olabilir mesela saat 15-16 ya kadar yükseliş ardından dip dikkatli olmak gerekir.
Çakma uzmanlar
Düşerse 3.5
Çıkarsa 4.0
Karışıksa Fed dendir diyorlar.
Noldu evetçiler öyle beklediğiniz gibi tepe taklak olmadı değil mi? Üstüne üstlük 3.62'lerden geri gelip yönünü tekrar yukarı çevirdi. Borsa da serçe kuşu kadar yükseldi. Hani dolar kurundaki yükseliş hayırcıların, yedi düvelin oyunuydu? Evet çıkınca dolar lobisine tokadı indirmiş olacaktınız?

Üstüne işsizlik oranları, erdoğan'ın tüm tehditlerine rağmen aylık %13, üç aylık %14 gibi korkunç bir rakam geldi. Hadi bakalım ekonomi başına.

O kadar cak cak konuşuyorsunuz Büyük Türkiye, Osmanlı geri geliyor diye, görelim sizleri de reel sorunlarla karşılaştığınızda hangi mağaraya kaçmaya çalışacaksınız bakalım.
Başkanlık sağolsun. O kadar düştü ki artık Ekmek arası dolar yiyiyoruz.

Ehonomi çoh leziz.
doları baskılamaya çalışıyorlar. 3.60 dan 3.67 ye çıktı. yabancı yatırımcı kaçıyor. ciddi bir kriz kapıda. işin kötü tarafı hayır çıkmadı, krizi kime atacaklar acaba?
hala son 2 aylık seyrindedir.

görsel
Az önce 3.7170 den döndü.

Ne diyorlardı bir gece ansızın 3.80,3.90 ya R4bia.