bugün

Değişiklik iyidir yav ne korkuyonuz.

Baktık olmadı değiştiriz gider.
gün olur devran döner, piçin biri yetkiyi eline alır, memleketin milletin amına koyar.

sevgili ak partili kardeşim, hepimiz aynı geminin fani yolcularıyız.

bu dünya kimseye baki değil. hiçbir makam, hiçbir koltuk baki değil.

tayyibe olan aşkınızı, sevdanızı saygıyla karşılıyorum.

lakin bir gün her aşk biter, her maşuk kara toprağı bulur.

baki kalması gereken bu gök kubbede devlettir.

bu güzel memleketi sonu belirsiz maceralara atmayın.

bu asil milleti kimsenin sikinin keyfine bırakmayın.
Oy verirken, aklımda sadece şu ihtimal olacak akp yüzde 40 ile iktidar olabiliyor malum sistemle, değişirse ve muhalefet ortak aday belirlerse 7 haziran gibi akp'ye tokadı vurursa halk, yüzde 40'ın çoğunluğu bir şey ifade etmeyecek. Başkan geniş yetkilerinden dolayı ülkeyi meclis çoğunluğundan bağımsız yönetebilecek, meclis zaten büyük oranda akpli olacağı için başkanlığı tek çare olarak görüyorum ve eveti basıp akplileri kendi kusmuklarında boğulurken izlemeyi tercih ediyorum.
Mansur bey'in videosuna da bakmakta yarar var:
https://mobile.twitter.co...status/850695662891134977
türkiye cumhuriyeti tarihinin en önemli kırılma noktalarından birisidir ve oylanmasına sadece 8 gün kalmıştır. ama buna rağmen, içeriğindeki maddeler basında neredeyse hiç tartışılmamış ve referandum süreci en bayağı hali ile 'popülist' ve içi boş parti seçim düzlemine indirgenmiştir. gördüğümüz şeyler ise sadece liderler arasındaki laf dalaşları, karşılıklı hakaretler, tabanların birbirine olan ön yargılarını kaşıyarak oy arttırma çabaları ve karşıt oy verecek vatandaşları vatan haini olarak itham etmekten ibaret.

şu ana kadar sadece ana muhalefet partisi tarafından her hangi bir televizyon programında referandum maddelerinin tartışılması önerildi ve ne hikmetse de bu öneri ne bahçeli, ne yıldırım, ne de erdoğan tarafından hiçbir dikkate alınmadı. amaç aslında çok belli; referandumun ülke adına kişiler ve partiler üstü bir öneme sahip olduğunu seçmen kitlelerine belli etmemek. türkiye'de bunu yapmanın en kolay şekli, var olan düşmanlıklara oynamak ve süreci 'ya onlar ya da biz kazanırız 'düzlemine indirgemek.

gerçekten çok merak ediyorum. acaba kaç akp'li bu referandum evet olarak sonuçlanırsa, bütün ülkenin kaybedeceğinin ve hukukun üstünlüğünün hepimize lazım olduğunun farkında. bu ülkede bir zamanlar liberaller, solcular, kürtler, fethullahçılar, hepsi akp'nin gemisinde kazandıklarını düşünmüyorlar mıydı? şimdi ne oldu peki? hepsi hapishanelerde değil mi? aynı şeyin sizin de başınıza gelmeyeceğini nereden biliyorsunuz? siz bütün gücü gönüllü olarak tekbir kişiye emanet ederken, sizi neyin veya kimin nasıl koruyacağını düşünüyorsunuz?

daha da önemlisi şu 15 yılda ne kazandınız ki? kazananlar sadece akp'nin zengin ettiği iş adamları. onun dışında bu ülkede hiçbirimiz farklı durumda değiliz aslında. ya işsiz milyonlarız, ya geleceğinden kaygı duyan gençleriz ya da aldığı asgari ücretlerle yaşayamayıp, kredi borçları içinde evini döndürmeye çalışan kimseleriz. bu adamlar, her iki laflarından birinde sürekli olarak din, eşitlik, ümmet vs. derken, ülkede milyonlarca insanı sendikasız ve taşeron olarak çalışan kimseler haline getirdiler. yetmedi, vergiler ile garibanlardan alıp, zenginlere dağıtan bir sistem kurdular. halka da resmen kömür-makarna filan dağıtıyorlar sadaka olarak. cidden farkında değil misiniz bunların? ülkenin yanlış politikalar ile nasıl tam bir orta doğu bataklığı haline geldiğini filan yazmıyorum bile artık.

demem o ki, bu referandumda evet çıkarsa siz de kazanmayacaksınız. gayet o nefret ettiğiniz hayırcılar gibi, kaybeden tarafta olacaksınız. sadece birileri televizyonlarda size kazandınız diye yalan söyleyecek, o kadar. umarım ne yaptığınızın farkındasınızdır ya da en azından birazcık düşünürsünüz.
90 küsür yıllık demokrasi yolculuğumuzun ya tamam, ya devam aşaması.

erdoğan geçmişte ''demokrasi bizim için bir tramvaydır. istediğimiz durağa gelince ineriz." diyordu. sanırım o durak tam olarak 16 nisan referandumu oluyor.

türkiye'nin erdoğan devleti haline dönmesine izin vermeyelim.

#hayır #hayır #hayır.
18 yaşında gençlerin milletvekili olması maddelerinden biri olan referandum. e sınıfı ehliyet için bile 25 yaş sınırı varken 18 yaşındaki gencin ülkenin yönetim kademesinde yer alması hangi aklın ürünüdür? madem ki evetçilere göre 18 yaş ülkeyi yönetmek için yeterlidir e sınıfı ehliyet yaşı da düşürülsün. araba kiralamak için bile asgari yaş 21. şimdi sorarım size;araba kullanmak mı daha kolaydır yoksa ülkeyi yönetmek mi?araba kullanmak mı daha fazla sorumluluk gerektirir yoksa ülkeyi yönetmek mi?
(bkz: savaştan önce son çıkış)
büyük ihtimalle maalesef ki evet çıkacaktır.
Evet diyenlerin %95'i tayyip erdoğan'ı sevdiği için, Hayır diyenlerin %95'i de nefret ettiği için oy kullanacak. Kısacası Allah zaten belamızı vermiş, boşuna sonuçları beklemeyin.
hayır derseniz ahiret elden gidiyor.

http://www.sozcu.com.tr/2.../erdogan-bursada-1776600/
evet ya da hayir cikmasi fark etmez, 6 ay icinde secime gidilecek.

en onemlisi bu secimler kriz ortaminin hissedilmesini engelliyor.

evet cikarsa, fesih edilecek parlementoyu kurmak icin secime gidilecek.

hayir cikarsa, baskanlik cikmadi kriz cikti denilerek secimlere gidilecek.
ülkemiz adına önemli bir dönüm noktası olduğunu düşündüğüm halk oylaması.

muhtemelen evet çıkacak olan referandumdur.
Boşuna heveslenmeyin. Gezici bile evetin 53.7 olduğunu bildirdi.
Çok iddialıyım kesinlikle şu şekilde çıkıcak sonuç. evet %48 hayır %52
Akp uzun zaman sonra kaybedektir.

Coming soon...
koca türk milletini iyice kamplaştırmış , iyice ayrıştırmış tarihin en kötü halk oylaması.

yazık ne yazık.
Lokantalara ve muhtarlara dokundurtmam. O yüzden hayır!
habire "ultra mega çok güçlü yürütme" , "koalisyon yok" vs imajlarla evetin savunulmaya çalışıldığı referandum. en "güçlü" yürütme mutlak monarşilerde falan söz konusuydu; farklı görüşlerin resmen ifade edilebilmesi, toplumsal çıkar grupları arasında uzlaşma sağlanması gibi "dertler" de yoktu. yani demokrasi, cumhuriyet, kuvvetler ayrılığı denen şeylerin tarih içinde ortaya çıkmasının bazı sebepleri var. güç sarhoşluğuyla ağzından çıkanı kulağı duymaz hale gelmeden önce bunları da bir durup düşünmek lazım.
cumhurbaşkanı ya kandırlırsa?
http://wowturkey.com/tr76...8rG4_SXUAAiR3e_745966.jpg
ne gerek vardı böyle bir durumda ülke ? zaten tek adam rejimine yakın bir durum söz konusu. ülke için çok faydalı olsa bile , şuan çok yanlış bir zaman. evet çıksa da hayır çıksa da uzun süre bir huzursuzluk olacak. şayet evet çıkarsa evet diyenler bile " ulan acaba doğru mı yaptık ?" diye soracak kendine.
Adsense reklamlarının ne kadar etkili olduğunu da ispatlayacak olan referandum.
Çoğu gün akşama kadar köylülerle, esnafla, memurlarla, öğrencilerle muhatap olan bir serbest veteriner hekim olarak söylüyorum:Hayır geliyor.ak partiden nerdeyse yüzde otuz hayır var.herkes lütfen sandığa gitsin.
http://www.uludagsozluk.c...e-dahi-hayrının-olmaması/
Parlamenter sistem 2. Madde: o çift başlılık normalde yoktu, hükümet asıl olarak işi yürütüyor, cumhurbaşkanı yönetime karışmıyor ve sadece hukuki ve siyasi olarak bir üst denetim mercii gibi çalışıyordu. Ayrıca tarafsızdı. Ve bilmem hatırlar mısınız bunlar mevcut anayasa hükümleridir.

Cmblığı 3. Madde: cmb halka karşı sorumluymuş. Peki halk cmbyi nasıl denetliyecek. Seçimden seçime. O iki seçim dönemi arasında ülke parsel parsel satılacak, herkese eziyet çektirilecek, ülke bölünecek. Ondan sonra gelen seçimde halk eski cmbyi seçmeyecek. Siz buna denetim mi diyorsunuz. yoksa çocuk mu kandırıyorsunuz?