bugün

her kesimden insanın birleştiği lakin kara cahil kemoşistlerin(bazılarını tenzih ederim) evet konusunda inat ettiği referandum. onlar batının ve hdp nin yanında yer almayı tercih ediyorlar maalesef.

edit: bak hele bak sanki ilber ortaylı yırtına yırtına hayır vericem dedi. nasıl eminsin adamın oyunun renginden sayın yazarımsı. evet.
görsel
şu fotoğraf hayır dememi biraz daha tetikledi.

görsel
“efendiler, cumhurreisi’nin halk tarafından seçilmesi mahsurludur! vekillerin seçmesi en iyisidir. nedenine gelince, yarın birisi çıkar ‘beni halk seçti’ diyerek krallığını ya da diktatörlüğünü ilan ederse, demokrasi tehlikeye girer! tarihte örnekleri çoktur…”

gazi mareşal mustafa kemal atatürk - 1924
laikcilerin hop hop hoplayacagi referandum olacaktir. %70 evet cikacak, bu sayi daha da artabilir. butun kalbimle evet!
Uzun bir entry olacak ama son ana kadar herkesin dili döndüğünce bunu anlatması gerek. Muhtemelen okunmayacak onuda biliyorum ama ben, en azından kendi payıma düşen
Vazifemi yerine getirdiğimi düşünüyorum.

Önce şunu şuraya bırakayım.

http://anayasadegisikligi.../Anayasa_Degisikligi.aspx

Burada karşılaştırmalı olarak değişecek maddelerin şuandaki ve (evet çıkarsa eğer) değiştikten sonraki halini göreceksiniz.

Herşeyden önce bu anayasayı kim hazırladı ona bakmak lazım. Hazırlayan kişi kimdir ? Hazırlayan kişi kandırılmaya çok ama çok müsait ve daha'da beteri -özür dileyerek işin içinden sıyrıldığı için- Bunda bir sakınca görmeyen bir kişidir.
Bu sizce ne kadar güvenilir bir durumdur ? Yani bu kişinin bütün yetkileri elinde topladığı zaman yine kandırılmayacağı ve ülkeyi başka bir felakete (bkz: 15 temmuz) sürüklemeyeceği nereden bellidir ?
Diyorlarki cb ye yargı yolu açılıyor. iyi tamam hoş eyvallahda lakin ! Bu kişiyi yargılayacak kişileri kim seçiyor ? Hemen bakalım ;

3 Üyesi, Cumhurbaşkanının iktidar partisi genel başkanı olarak kontrol ettiği Meclis tarafından seçilmekte,
3 Üyesi, üyelerini Cumhurbaşkanının belirlediği YÖK tarafından önerilmekte ve Cumhurbaşkanı tarafından seçilmekte,

Bu madde 4 kişinin cepte olduğu madde.

4 Üyesi, belli kategori isimleri arasından doğrudan Cumhurbaşkanınca seçilmekte.

Kalan 5 Üye de Yargıtay ve Danıştay'ın gösterdiği adaylar arasından yine Cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir.

Kaynak yukarıda belirttiğim kaynaktır : http://anayasadegisikligi.../Anayasa_Degisikligi.aspx

Şimdi sizce (evet diyecek yurttaşlara soruyorum) burada bir sorun yokmu ? Yani herşey normal ve olması gerektiği gibimi ? Yani bu gezegende yaşayan herhangi birisi kalkıp bunda ne var kardeşim diyebilirmi gerçekten ? Yani bu kişinin seçtiği bu yetkililer tamamen %100 tarafsız olarak cb'yi yargılayabilirmi ?
Bu listenin tarafsızlığına inanıyormusunuz ?

Askeri mahkemelerin kaldırılması konusuda yorumların içerisinde var. milletvekili sayısının 50 kişi daha artırılması konusu ise tüy dikme kısmı.

Çünki bakın, bu kişi ayağına dolaşacak kimse istemiyor ! Köpeksiz köyde deyneksiz gezmek istiyor.
Milletvekilini arttır meclisi doldur herkes tamam desin. Askeri mahkemeleri kaldır kimse ayağına dolaşamasın. Yargıyı kendi adamlarınla doldur kimse hesap so-ra-ma-sın !

Bu kişi bildiğin tek adam olmak dokunulmaz olmak istiyor. Peki sürekli Kendi ayaklarına sıkan, gittiği her yerde başbakanlığın ne kadar lüzumsuz olduğunu anlatan asrın başbakanı binali bey ne demişti bi hatırlayalım.

Bu sistem bürokrasi cehennemidir. Yapılmak istenen icraatlar gecikmektedir, yavaşlamaktadır.
Yani diyorki hazret bu sistem ayağımıza dolaşıyor kardeşim. Hesap vermekten iş yapamıyoruz (Bu arada gensoru verme işlemide kalkıyor) Ayağımıza dolaşıyor bu sistem, rahat rahat alıp satamıyoruz. Milletin amına koyacağız diyen orospu çocuklarına iş veremiyoruz ! Araplara ormanları veremiyoruz, devlet araZilerini birilerine rahat rahat peşkeş çekemiyoruz diyor !
Hesap sorup duruyorsunuz, bizi meclise ve adalete gönderip duruyorsunuz sizlemi uğraşacaaaaz yahu diyor.

Hazretin söylediklerinin aksine mevcut sistem, eğer şeffaf olunursa, açık olunursa, hesap vermekten korkulmaz ise, herşey kanun ve nizamlara uygun devlet yararına yapılırsa eğer kesinlikle kimsenin ayağına dolaşmaz dolaşamaz kArdeşim !
Bu sistem sadece katakulli yapanların, dolandırıcıların, saman altından su yürütenlerin devletin malını, mülkünü araZisini ona buna peşkeş çekmek isteyenlerin ayağına dolaşır.

Anladınmı güzel kardeşim ? Mevcut sistemde bazı şerefsizler ve cb'mizin gözdesi o dış mihraklar cumhurbaşkanını geçse meclise takılıyordu, meclisi geçse orduya takılıyordu, orduyu geçse adalet sistemine takılıyordu. Mevcut sisteminiz tam anlamıyla devletimiz üzerinde bir savunma kalkanıydı.

Peki şimdi ne olacak ? En başta yazdığım kandırılmakla ilgili paragrafı hatırlayın lütfen. Bütün bu sistem yok edilip bunlar tamamen cb ye bağlanacak. Yani cb'yi geçen, yani yine kandıran ! ülkenin anahtarını eline alacak. Sonra geçmiş olsun.

Bak güzel kardeşim amerika hariç başkanlıkla yönetilip refah bulan tek bir ülke yok. Amerika ise başkanlık sisteminin temellerini atmış, 285 yıldır bu sistemle yönetilen bir ülke.
Ve Bu gezegendeki bütün ülkelerde geçen bir para birimine sahip bir ülke. Adam parasını satıyor parasını ! Anlatabildimi ?
Bu ülke 300 yıldır bu sistemden şaşmayan ve olup olabilecek bütün açıkları yanlışları kapatmış, düzenlemiş dünyaya'da parasını satabilen bir ülke. Sen ise o paranın altında ezilmemek için(ki hala eziliyorsun) parandan altı sıfır atmış bir ülkesin.

Çok acil geçilmesi gerektiği için 2019 yılında yürürlüğe girecek olan ! bu Başkanlık sisteminin ülkemiz için en ufak bir faydası yada getirisi yoktur. Örnek alınan -ki onuda yalan yanlış ve alakasız bir şekilde kopyaladık- bu sistemle yönetilen o ülke dünyaya parasını satan ve 300 yıllık bir deneyime sahip olan ülkedir. Sapla samanı birbirine karıştırmamak gerekir.

Kaynak : https://tr.m.wikipedia.or...C5%9Fkanlar%C4%B1_listesi

Bu sebepten Henüz vakit varken, henüz geç olmamışken bu tasarıyı tekrar okuyup tekrar düşünmek gereklidir. Bu, bu ülkede yaşayan herkesin vazifesidir, boynunun Borcudur.

#hayır
hala vatandaşa hangi maddelerin ne şekilde değişeceğine dair aylardır beklenen resmi broşürler dağıtılmadı.

çünkü neyin değişeceğinin tam olarak bilinmesini istemiyorlar.
Hayır demeyen benim gözümde devletinin kötülüğünü istiyordur. Fakat sadece farkında değildir.
Fetullah'a, tek bir kişiye körü körüne bağlı olmanın; o'nun emirlerini kayıtsız şartsız uygulama zorunluluğunun acı sonuçları bilinirken ve bir şahsın keyfî kararlarına sorgu suâlsiz biadın yarattığı tablo mâlûmken; nedir bu tek adam sevgisi.!? Bir inat uğruna ya râb, ne güneşler batıyor; heyhat!
yeter artık! evet yada hayır sıktı artık bu konu. Olsun bitsin bir an evvel!
hayir kararinin cikacagi referandumdur.
kimse aldanmasin bu "oyum hayir ama kesin evet cikacak" diyenlere.
bastan yenilmeyi kabul eden insan bir anlik gafletle sandiga gitmezse ne olacak?
Yüksek bir katilima ihtiyac var. yenilmis gibi bir dalga yaymayin artik etrafa.

2014 yilindaki cumhurbaskanligi secimi sonuclarini sifir hata ile tahmin edebilmis tek kurulus olan akam referandumdan kesinlikle hayir cikacagini aciklamis. hayir oylarinin acik ara önde oldugunu öngörmüs, evet cikmasi halinde ise sirketi kapatacaklarini taahhüt etmisler.
Yandas medyada bunu haber yapmazlar.
bilinsin de, belki bir umut cereyan eder.
Şimdiki sistemin sorunlu olduğunu gören bilen biri olarak evete basacağım oyumu aslında sistemin sorunlu olduğu konusunda herkes hemfikirdir keşke sorunun çözümü aşamasında hayırcıların hayır deme sebebi olan partileride katılsaydıda çözümdede hemfikir olsaydık ancak onlar yeniliğe baştan kapalılar.
hiç bir etki altında kalmadan, maddeleri sadece okusa millet, %10 bile şansı olmaz "evet" seçeneğinin.
ama bakıyoruz, kafa kafaya oranlar.

yazık, vallahi yazık bu memlekete.

tekrar tekrar söylemekte fayda var.
bu bir anayasa değişikliği referandumu. seçim degil. sonuç ne çıkarsa çıksın, rte yine cumhurbaşkanı, akp yine iktidar olacak bir dahaki seçime kadar.
olur da evet çıkarsa, 2019'da rte aday olur ve seçilebilirse, bu yetkilere sahip olacak. diğer hallerde ise, bugün belki de adı aklınıza bile gelmeyecek birisi, aynı yetkilerle cumhurbaşkanı olabilir.
rte'yi çok seviyor, yaptıklarını takdir ediyor olabilirsiniz. ama bu referandumla değişmesi muhtemel anayasa maddeleri, 2019 seçimlerinden sonra geçerli olacak. rte dahil hic bir insanın, o güne çıkacağı, aday olacağı, secilebilecegi garanti degil. bu maddelerin verdiği yetkiler yanlış ellerde çok ama çok tehlikeli olacaktır.
lütfen, oy kullanmaya gidin ve aklınıza seciminizi yapın. hayir çıkarsa kaybedilecek hic bir şey yok. anayasa yine değişir gerektiğinde. ama olması gereken gibi, mecliste, seçilmişlerin mutabakatıyla.
evet çıkarsa, eger bir gün pişman olursanız çok geç olabilir.
değişime, yeniliğe evet. evet.
Yıl olmuş 2017 biz hâlâ işsizlikle, adam kayırmayla, eğitim sorunlarıyla, gençlerin problemleriyle, çocukların daha iyi bir geleceğiyle, barışın hüküm sürdüğü yurt ve dünyayla ilgilenirken birileri hâlâ yol, tünel, köprü, inşaat, taşeronlardan bahsediyor. Lütfen oy verirken çocukları, gençleri ve geleceği düşünün.
çay, çekirdek, çerez, fındık ve fıstıklarım hazır. fox tv den evet ' in gümbür gümbür geldiğini gördükçe kudurarak referandumu sunacak olan portakal ve küçükkaya'yı izleyeceğim. çok komikler lan deneyin.
evet çıkacağı aşikar. şu da bilinsin ki, bu anayasa ülkeyi bölecek olsa en başta kandil ve maşası hdp evet der.

ülke bölünecek olsa koskoca milliyetçi parti lideri neden evet desin. adam millet için evlenmedi bile ülkeyi mi böldürecek.

tek bildiğiniz varsayımlarla hareket etmek. 7 seçimdir "bu defa akp gitti" dediniz ertesi sabah bozuk suratla işe gittiniz. yine aynısını olacak.
türkiye'nin eyaletlere bölünmesini istiyorsanız evet, demokratik parlamenter sistemde kalmasını istiyorsanız hayır oyu verin.

(bkz: başkanlık çıkarsa eyalet sistemine geçilmeli)
Evet ya da hayır önemli değil. Yeter ki bu değişikliğin nelerden oluştuğunu, hangi maddelerin değiştiğini bilerek ve bunun bir parti seçimi olmadığı bilinciyle oyumuzu kullanalım.

Ülkemiz için hayırlısı ne ise o olsun.
hdp, pkk, dhkpc, ab, abd ne kadar türkiye düşmanı varsa hayır diyor.
Vatanını, milletini, devletini sevenler olarak bizim safımız bellidir. Evet diyoruz. evet.
Cumhuriyet, humeyni çakması bir şizofrenin avcuna düşmesin diye 15 temmuzda tank durduranların oyu yıkıyor gibi lanse edilen referandumdur.
hdp,pkk,ab cumhuriyeti korumak için hayır destekliyor, yersen denilebilecek de referandumdur.

sonuna kadar #evet #evet #evet.
Duble denince aklına yol geliyorsa "evet" e, rakı geliyorsa "hayır" a basacaksın bu kadar basit.
dünya halkları, siyaseti bizim onda birimiz kadar konuşmazken, hayır verenlerin sadece akp karşıtlığı adına teori üretmesi ve bu yolda halkın kendisine bedel ötedecek eylemlere girişmesi kabul edilir bir durum değil. akp eğer hala hatalarına göre bu kadar destek görüyorsa, bu senin halkın tamamını kucaklayacak bir oluşumu bilerek ortaya koymadığını da gösterir.

akp nin gitmesi halka rağmen uygulamalarla olmaz. diğer türlü halkın istediği oluşumu kurmakta mevcut chp yönetiminin nin işine gelmiyor. bu ülkede, mevcut chp yönetiminin vizyonunu 100 e katlayacak nice insanlar varken, hala hayır üzerinden akp yi yıkmak isteyen ve bunu yaparken bedelini halka ödetmek isteyen mevcut chp yönetimi ancak ve ancak bunu kasıtlı yapıyor demektir. bunun başka bir açıklaması yok.

bunca yıllık akp yönetiminin hala iktidarda olmasının başka bir nedeni olamaz. işte ben bu vizyonsuz chp yönetimi yüzünden evet diyorum.

sana diyorum chp li vizyonsuz yönetici!!: "atatürk milliyetçiliğinin kapsamı sana yetmiyor mu? bu kapsam o kadar dar mı? emin ol senin düşünce sistemin dar! bana göre pkk nın uzantısı faşist hdp ile ortak olma durumu hainlikten başka bir şey değil"

atatürk milliyetçiliği, türkiye sınırlarını aşan bir düşünce yapısını ortaya koyarken, chp nin şu anki yönetimi tüm bu olguları küçültüp, değersizleştirmektedir. bunun bahanesi olamaz.

yine d,yorum, yine de diyecem..! akp yi yıkmaya çalışmak sürekli bu ülkeye bedel ödetmektir. Sonrasında bu bedeli ödetmek isteyenler en büyük bedeli öder.

Bunların olmaması için bu enerjiyi daha iyi akp alternatifine yoğunlaşmak lazım.

Seçimlerden sonra, referandumlardan sonra göt üstü oturayım, aman keyfim kaçmasın, bu kadar hareket yeter deme gerçeği şu anda hayır vermeyi anlamsız kılmaktadır.

ah bir anlasanız dediklerimi.
evet ve hayırdan ziyade yapılmaması gereken referandumdur.
(bkz: ben hayır diyorum)

(bkz: ali taran) tonlamasıyla elbette.
Yazmıştım. Tekrar yazayım.

çoğunluğu esnaf olan arkadaşlarımdan duymamla hayır çıkacağını tahmin etiğim referandum. bu zamana kadar ak partiye oy vermiş,
1 berber, 1 kasap, 1 kahvehaneci, 1 züccaciyeci, 1 ayakkabıcı arkadaşım var. gençlik arkadaşlarım. aynı mahallenin insanıyız.
hepsi bu seçimde hayır vereceğini söyledi. hepsinin de ortak sebebi bozulan ekonomi ve işlerinin kesat olması.
ilaveten 1 de taksici arkadaşım var hayır verecek.
sadece memur bir arkadaşım kararsızım dedi. sanırım rengini belli etmek istemedi.

bu dediğim kişiler, erdoğan yarın başka bir parti kursa, hiç düşünmez oraya geçer. reis sevdalıları. sevdalılarıydı.

bu adamlar hayıra oy vermezdi. en kötü oy kullanmayacağım derdi.
bu referandum önceki seçimler gibi olmayacak sanki.