bugün

kaçak elektrik kullanan kürtlere ceza verilmemesi

Sözlük yazarları eskiden düşük gelen elektrik faturası üç haneli rakama yaklaştı. daha önceden de bu konu üzerinde yazılar yazmıştım. ama ülkede küçük küçük götürülen büyük meblağlar var. adamlar diyor ki birkaç lirayı mı sorun yapıyorsun? Evet bu küçük kayıp kaçak bedeli altında bir toplumun yükünü çekiyoruz. şimdi bu kayıp kaçak adı kalktı ama size ödetilen bedeller devam ediyor. devlet bu şekilde bir kesime sus payı veriyor. bu malum kesimin savunması şu şekilde. diyor ki devlet sudan elektrik üretiyor. allah'ın nimetine bir de para mı vereceğiz diyor. Ben de diyorum ki devamlı gittiğim bir yerde de termik santral var. madem kömürü de allah vermiş kimse fatura ödemesin o zaman. hemen karşılık veriyor o bölge fakir de, aç da diye edebiyata. hırsızlığın savunması olmaz. başlık parası, düğünlerde kilo kilo altın olunca hiç fakiriz demiyorsunuz. bu malum kesimin partisinin milletvekiline bu durum sorulduğunda hemen o da ama başkaları da yapıyor diye savunmaya geçti. verdiği örnek şu şekildeydi. marmara bölgesini sanayi bölgesi. bu bölgede bilmem ne kadar fabrika var. bu bölgede şu kadar fabrika kaçak elektrik kullanıyor. Bu oran doğu ve güneydoğu'dan daha fazla diyerek kendi hırsızlıklarını masum göstermeye çalışıyor. Daha kaçak elektriğin ne olduğunu bilmediğim bir zaman biri evinden çıkarken elektrikli ısıtıcısını açık bırakmıştı. ben de elektrik faturasının fazla geleceğini söylediğimde keban bize çalışıyor, diyerek karşılık vermişti. o zaman bu sözün ne anlama geldiğini anlamamıştım ama şimdi her şey daha iyi anlaşılıyor. yine doğuda görev yapan biri etrafındaki kişilerin kaçak elektrik kullandığında kendisine komşuları ihbar etmek iyi bit şey değildir diye karşılık veriyor devlet memuru. doğuda ığdır veya ağrı'ydı tam hatırlamıyorum görev yapan biri ise artık bu işi yapmayanın kalmadığını belirtti. o bölgeye gidenlere de teşvik ediliyormuş kaçak elektrik kullanılması. bir dönem medyaya çok fazla yansıyordu. şimdi bunlara da kota geldi sanırım. neler gördük evinin duvarlarına reziztans döşeyenler mi, hayvan damına ısıtma sistemi kuranlar mı arasınız. dikkat ederseniz bu haberlerin önü kesildi. bu şekilde halk ifşa edilmiyor. devlet de bunları çok iyi biliyor ve buradakilere sus payı verdi. daha sonra dağıtım şirketlerine vererek olayı elini buradan çekti. eskiden bölge,şehir, mahalleye kadar kaçak elektrik kullanımı tespit edilecekti. şimdi size gelip örneğin bursa'nın yıldırım ilçesinin şu mahallesinin bu sokağında kaçak elektrik kullanımı tespit ettik bunu tespit ettik diyorlar mı? Hayır. neden çünkü doğuda çoğunluk kullanıyor bunu. kaçak kullanımı diğer kaçak kullanandan mı alacaksın. adam isyan eder orada. dedik ya devlet sus payı veriyor orada diye. adamlar şehre su basan pompaların parasını vermiyor onu mu ödeyecek. peki devlet ne yapıyor? Ben de bunu eğer tüm kazanın içine karıştırırsam kimse bunu fark etmez. herkesten azar azar aldığımda bunu kapatmış olurum mantığı oluşmuş oluyor. elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildiğinde bir kullanıcı kayıp ve kaçak kullanım bedeli için dava açmıştı. ama mahkemede kaybetti. mahkemenin açıklaması ise tamamen yediğiniz kazığın keyfini çıkarın, kaçak kullananlara da devam edin niteliğindeydi. açıklamada elektrik dağıtımı sırasında kayıplar olabilir bunu da dağıtım şirketi abonelerinden tahsil edebilir şeklindeydi. doğuda yaşanan fakirliğin kat be kat fazlasını batıda da görebilirsiniz. uzaklara gitmeyin bulunduğunuz şehirlerde köylere gidin. Örneğin bir kastamonu veya bolu'nun dağ köylerine gidin. adam bir ağaç keserim de başım belaya girer mi diye kırk defa düşünür. o şartları yaşar ama harama da el uzatmaz. hatta israf oluyor diye bir yerde oturur. lüzumsuz yanan ışığını kapatır. elektriklerim kesilir diye gider faturasını erkenden öder. elektrikleri gittiğinde sabreder günlerce. Allah devlete zeval vermesin diye dua eder.