bugün

aşkın insanı aptallaştırdığına dair kanıtlar

uzun psikolojik ve az biraz da bilimsel ve ek olarak varsayımsal bir yazı olacak. buyrun salona alalım sizi.

günümüzde aşk hala tartışılan bir konu, kimilerinin hastalık, kimilerinin armağan olarak somutlaştırdığı hormonal değişiklik.
ben olaya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.

konu ise otizm ve sosyopati ile ilişkili.

biliyorsunuz otistik hastaların duygusal zekaları gerekli işlevi görmediğinden beyinlerinin sayısal zekaları
normal insanlardan daha fazladır.
inanılmaz hafızaları rakamlarla olan esneklikleri onları bu konuda bir adım önde tutmaktadır.

sosyopatlar ise yine çok zeki insanlardan oluşur.
sosyopati ile şöyle yüzeysel bir araştırma yapsanız bile duygusal kısmı değil mantıksal kısımlarının çok daha gelişkin olduğu ve
bu tarz insanların tehlikeli olduğu belirtilir.
tarihin en büyük savaş dahilerinin sosyopat oldukları söylenir.
hitler bir sosyopattı ve diğer bir çok savaş dehası da.

buradan düz mantık yola çıkarsak duygusal kısmı küçük beynin diğer kısmı hastalık vb nedenlerden daha çok işlev gören insanlar daha zeki oluyor.

duygu eyince aşk bunların başını çeker.en güçlü insan dürtüsüdür.normalde kimse için yapmayacağınız fedakarlıkları tüm korkularınızı aşk
sayesinde aşabilir mantıksız haraketler de çokca bulunabilirsiniz.
yani bir diğer deyişle zekanızın işlevsel kısmı yerine duygusal zekanızla hareket edersiniz.
bu olağanlaşınca yani aşkın en yüksek evrelerinde bir aptallaşma söz konusu olur.
dersleri anlamamanız, matematikte o dönem daha çok cuvallamanız unutkan olmanız bunun sonucudur.
aşk duygusal zekayı ön plana çıkardığından ve aklınızı güncel olarak hormonlarla karıştırdığından günlük hayattaki
bilimum bilimlerde veya zeka gerektiren işlerde cuvallarsınız.
evet aşk insanı aptallaştırıyor.

aşkıyla gündem de olan bir bilim insanı tanıyor musunuz ?
nikola tesla bilinen tarihin bir çoklarına göre en zeki insanıdır.
nikola tesla'nın aseksüel olduğunu değil aşkla kadınlarla bir işi olmadığını da biliyor olmalısınız ?
bu tesadüf değil.
kendimden yola çıkacak olursam aşık olduğum zamanlarla şuanki durumum arasında gözle görülür farklar görüyorum.
ilişkimden sonra hafızam güçlendi rakamlarla aram düzeldi diyaletik düşüncem ve perspektif gerektiren işlerde kabiliyetim arttı.

sanatcılarda ise bu tam tersidir.
duygu isteyen her türlü iş aşktan beslenir.
beynin duygusal zekası ne kadar fazlaysa o kadar iyi şiir yazılır beste yapılır kısaca sanat yaratıcılığınız artar.
bu yüzdendir ki her sanatcının unutamadığı ve aktif yaşadığı bir aşkı mevcuttur.

bu yazıyı kendi bilgi ve tecrübelerimden yazdım.
teori bir yazıdır.kuram değildir elbette eleştiriye açıktır.
güncel Önemli Başlıklar