bugün

aykut kocaman

- spartak çok koşan takımdı herkes dize getiremezdi.

- alex çok az koştuğu için oynatılmamıştı.

-koşma seviyemizi yukarılara çıkarmamız gerekiyodu

- futbolda koşmadan başarılı olamazdık, herşeyin başı koşmaktı

- koşmakla ilgili istatistikler bi'şeyler tutuyoduk, çok önemliydi.

ne oldu?

koşmayan alexle 70 dakika oynadık 2-0 öndeyiz topu ayağımızda tutuyoruz kısmen üstünüz,bazen onlar üstün.

koşmayan alex çıktı, sow çıktı...
takımın belki de en çok kendini zorlayan en çok koşan oyuncusu henri bienvenu oyuna girdi.

ne yaptık peki? koştuk!

topu aldığımızda alex yoktu.. kısmen topu tutmayı-hücumu-karar vermeyi bilen sow yoktu.. kim vardı?

fiziken; "o fiziğini geliştirmeli ki oynasın" dediğiniz salih uçandan, recepten çoooooo..ok daha geride olan
zihnen, u14 takımındakilerden daha yavaş düşünen bienvenu vardı.

ne oldu? takımın koşma yüzdesi yükseldi... (bienvenu defansa kadar koştu valbuena onun yanından yürüyerek geçti gol yedik falan..)

ne oldu? marsilyadan daha çok koştuk...

ama ne oldu? ne oldu ne !?

hadi koşun şimdi sabaha kadar!

Ne demişti Cruyff? "Top bizdeyken onlar gol atamaz"

Bir takım öndeyken topu ayağında tutar pas yaparak oyunu soğutur ki rakip sana baskı kuramasın.(ve bu bile defansif bi düşüncedir bence)
Sen eğer her topu rakibe verip, 10 kişi geriye dönersen o maç 2-0dan da döner 4-0dan da. Geçen yıl galatasaray maçı da bu şekilde döndü hepimiz gördük. Bunu bilmek için dahi olmaya gerek yok fenerbahçe taraftarı olmak yeterli.
Ama bi hoca bilmiyosa\akıl edemiyosa, Barcelona'dan başka takım yönetmemesi herkesin hayrınadır.

Bu takım, 10 senedir futbolu böyle oynardı 4-2-3-1 dizilişiyle oturmuş ve rakip yarısahada pasa dayalı bi sistemi vardı.

soru: madem 10 senedir doğru futbolu oynuyoruz neden avrupada başarılı olamadık?
cevap: kadro hiçbi'zaman yeterli değildi.

şuanda tarihin en iyi kadrosu elindeyse ve sen galatasaray'ın,marsilya'nın karşısında "aman gol yemeyelim" diye maymuna dönüyosan, eziliyosan.. sorun hocandadır.

ve şuanda taraftar ikiye bölünmüş durumda: hocayı savunanlar ve istemeyenler

neden savunuyorlar? bilmiyorum! ( ya da biliyorum geçen sene çok büyük adamdı falan filan doğru.. bu bi teknik direktör özelliği değil ama biliniz...)

neden istemiyoRUZ?

cevap basit. bizim istediğimiz aykut kocaman gelmeden önce oturmuş olan 10 senelik sistemi bu güzelim kadroyla oynayıp.. barça'nın real'in dışında kimsenin dize getiremeyeceği bi takım olmaya doğru KOCAMAN bi adım atmak
aykut kocaman ise bu sistemi yok etti.. 4-3-3 kastı. yakında 4-4-2 kasacak. sinir krizi geçireceğiz. cevap bu.

bu takım gruptan böyle de çıkacak. ael'e falan vurup geçeriz monchengladbach maçı da böyle gider gelir bi'şekilde tur atlarız.

ancak bu hoca ve bu sistemle kadromuz tamamen xavi-iniesta-yaya toure-ibrahimoviç gibi oyunculardan kurulu olmadığı sürece hiç bi pas yapan takıma karşı iyi futbol oynama şansımız yok.

okuyan olduysa anlamıştır beni..
güncel Önemli Başlıklar